http://www.weebly.com/weebly/main.php
 

RESTRYKCJE NIE DZIAŁAJĄ CZAS NA ZMIANY

Polityka zera tolerancji dla narkotyków nie dała rezultatów i poczyniła tylko duże szkody. Rzecz ma się podobnie jak z prohibicją w USA, która wydała tylko na świat zorganizowaną przestępczość. Hasło po prostu powiedz nie narkotykom to za mało! Myślenie, że zakazy coś dają lub, że skutecznym straszakiem są wysokie kary jest naiwnością, na która w dobie AIDS i żółtaczki C nie możemy sobie pozwolić!!

Cóż, więc robią rządy wobec tak strasznej perspektywy? Najczęściej przymykają oczy! Ignorując prawa człowieka i zdrowie publiczne dalej promują politykę restrykcyjną, mimo że nie zdała rezultatu.

Jedynym wyjściem jest polityka redukcji szkód. Zapobieganie, lecz również liczenie się z osobami już uzależnionymi, które też są obywatelami i mają równe prawa. Nie spychanie nas na margines, nie skazywanie na lata więzienia za to, że mamy przy sobie dawkę narkotyku na własny użytek. Tylko realnie prowadzone leczenie, zroznicowane i szeroko dostępne jest tym czego jako obywatele tego kraju domagamy się,pomoze zminimalizowac szkody wyrzadzane przez uzywanie narkotykow.

Musimy zrozumiec i zaakceptowac fakt ze osoby uzaleznione od narkotykowi to nie przestępcy czy zwyrodnialcy tylko chorzy, którym współczesna medycyna jest już w stanie pomóc. Trzeba zmienić sposób postrzegania uzytkownikow przez lekarzy, polityków i opinię publiczną.Uzaleznienie to choroba nie przestepstwo!

Wiekszosc spoleczenstwa uznaje osoby uzywajace narkotyki za kogos kto, kto nie potrafi sam za siebie myslec i należy decydować za niego. Innym powszechnym mitem jest ten, że osoba uzalezniona bierze narkotyki , bo „chce” lub ma słabą wolę. Te stereotypy zasłaniają prawdziwy obraz człowieka chorego, zagubionego, potrzebującego pomocy nie więzienia.

Kara więzienia dla narkomanów za posiadanie narkotyku jest zupełnie bezzasadna. Po pierwsze nie ma tu winy, ponieważ nie można karać chorego za to, że nosi ze sobą lekarstwo! Po drugie jest szkodliwa tak dla jednostki jak i dla państwa. Narkoman po wyjściu nie leczony będzie brał dalej, dalej popełniał przestępstwa teraz jeszcze podszkolony w więzieniu. A państwo płaci za jego pobyt w zakładzie oraz za przestępstwa, które prawdopodobnie popełni w przyszłości. Po trzecie jest nieskuteczna brak właściwie przykładów zaprzestania brania narkotyków po pobycie w więzieniu.

Jest jeszcze sprawa zdrowia publicznego, czyli roznoszenia się wirusów HIV i HCV. Narkomani nie kontrolowani są olbrzymim rezerwuarem tych wirusów. W tych środowiskach mogą wirusy te mutować się i zmieniać dowolnie bez nadzoru lekarzy i naukowców.

Wyjściem jest polityka nie penalizująca brania narkotyków. Uzytkownicy mogliby wtedy bez obawy przed policją iść do lekarza czy pomocy społecznej.

Opinia publiczna powinna poznac wydatki z budżetu panstwa na zupełnie nieskuteczne kampanie antynarkotykowe,sciganie i karanie ludzi za to ze sa chorzy. W porownaniu do oszczędności i efektywnosci, jakie daje realne podejście, czyli polityka redukcji szkod + programy substytucyjne widać, która droga wiedzie do celu. Osoba uzalezniona, która nie jest na głodzie nie będzie popełniał przestępstw dla zdobycia narkotyku, logiczne! Po paru latach terapii społeczeństwo może zyskać wartościowe jednostki a nie wydawać pieniądze z podatków na więzienia. Więźniów już i tak mamy za dużo.

Dotykamy tylko czubka góry lodowej, istnieje tyle aspektów tej sprawy, że można by pisać elaboraty! Choćby sprawa wsadzania do jednego wora uzależnionych i użytkowników środków psychoaktywnych nie uzależniających fizycznie jak marihuana, haszysz czy LSD.

WOJNA Z NARKOTYKAMI TO WOJNA ZLUDZMI ICH UZYWAJACYMI,WOJNA W KTOREJ WROGIEM S.A. OSOBY KTÓRE TAK NAPRAWDE S.A. OFIARAMI,LUDZMI CHORYMI.

Im szybciej to sobie uswiadomimy tym niej ofiar pochlonie ta wojna,wojna ktorej nie da się wygrac za pomoca restrykcji, sily czy przymusu.

UZALEZNIENIE TO CHOROBA !!! METADON JEST LEKIEM !!

 STOP WAR ON DRUGS

Z uszanowaniem

   Marianna Iwulska

 


Comments
Leave a Reply

    Marianna Masia Iwulska

    Dzis pije metadon.Lubie czytac,pisac,kino i muzykę.Nie lubie sportu,biegania do tramwaju,zimna i policji ,HAHAHA;)

    Mój stan
    Joost™ the best of tv and the internet